Update k 19.3.2020 – Sociálna poisťovňa vydala nové tlačivá, nájdete ich v linku na konci článku.

V súvislosti so zamedzením šírenia nového Koronavírusu budú od pondelka 16. 03. 2020 na 14 dní celoplošne zatvorené všetky materské, základné a stredné školy, univerzity a všetky voľnočasové zariadenia i priestory. Sociálna poisťovňa zjednodušila cestu k žiadosti o ošetrovné tak, aby eliminovala vzájomný osobný kontakt občanov.

Zamestnanec posiela žiadosť o ošetrovné do pobočky, podľa sídla zamestnávateľaSZČO a dobrovoľne poistený do pobočky podľa trvalého bydliska. Kvôli vybaveniu ošetrovného nie je potrebné navštíviť lekára ani Sociálnu poisťovňu osobne.

Postup pre vybavenie ošetrovného:

·         Pre deti do dovŕšenia 11 rokov:

Žiadosť je možné vybaviť elektronicky –  prostredníctvom nového formulára, ktorý je zverejnený na stránke Sociálnej poisťovne. Formulár je potrebné vyplniť a odoslať elektronicky, poštou alebo ho vyplnený vhodíte do schránky pri vstupe na pobočku. Existuje aj možnosť vybaviť žiadosť telefonickým kontaktovaním príslušnej pobočky, kde bude žiadosť spísaná s pracovníkom Sociálne poisťovne. Tento spôsob však Sociálna poisťovňa z dôvodu preťažených liniek neodporúča.

·         Pre deti, ktoré dovŕšili 11 rokov

Pri deťoch 11 a viac ročných je potrebné telefonicky kontaktovať pediatra, ktorý potvrdí žiadosť o ošetrovné a následne odošle do pobočky Sociálnej poisťovne. Tá bude spracovaná spolu s telefonicky podanou žiadosťou alebo vyplneným elektronickým formulárom, ktorý doručíte e-mailom, poštou alebo vhodením do schránky pri vstupe do pobočky.

Všetky dôležité kontakty nájdete priamo na stránke Sociálnej poisťovne: Kontakty – pobočky.

Formuláre a všetky aktuálne informácie nájdete tu

Keby Vám čokoľvek nebolo jasné, dajte nám len vedieť, radi Vám poradíme.

Buďme prosím zodpovední a ohľaduplní voči nášmu okoliu a hlavne k našim seniorom.

Váš SEDAM tím