Streda  18.9.2019

Dobrá správa pre niektoré „peňaženky“ 🙂

Daň z príjmu právnických osôb sa zníži z 21 na 15 percent s účinnosťou od 1. januára 2020. Je tu len jedno obmedzenie, táto znížená daň sa týka len podnikateľských subjektov, ktoré majú obrat do 100-tisíc eur.

Okrem malých firiem tak klesne daň z príjmov napríklad aj živnostníkom. Schválenú novelu ešte musí podpísať prezidentka.

Cieľom novely zákona je zavedenie zníženia sadzby dane z príjmov právnických osôb, ktoré je v súlade s programovým vyhlásením vlády. Nižšia daň sa má podľa jedného z predkladateľov, poslanca SNS Radovana Baláža, týkať obratu do 100-tisíc eur preto, aby bol systém transparentný.

Parlament súčasne schválil pozmeňujúci návrh poslanca SNS Radovana Baláža. Reaguje na zmenu sadzby dane z príjmov právnickej osoby, ktorej výška za dané zdaňovacie obdobie závisí od výšky dosiahnutých príjmov.

Zvýši sa aj nezdaniteľná časť

Preto počas zdaňovacieho obdobia, na ktoré sú platené preddavky, ešte nebude známa sadzba dane. „Preto sa navrhuje zmeniť výpočet poslednej známej daňovej povinnosti na účely platenia preddavkov do lehoty na podanie daňového priznania a po lehote na podanie daňového priznania,“ skonštatoval Baláž. Zo zmeneného spôsobu výpočtu tak vyplýva, že pri platení preddavkov na zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr 1. januára 2020 sa použije sadzba dane vo výške 21 %.

Od budúceho roka sa zvýši aj nezdaniteľná časť základu dane z 19,2 násobku na 21-násobok sumy platného životného minima. (zdroj: finweb.hnonline.sk, zdroj obrázku: pexels.com)

V prípade akýchkoľvek otázok k tejto téme sa prosím neváhajte na nás obrátiť, sme tu pre Vás.

Tel: 0903 227 121

Email: info@sedam.sk

Web: www.sedam.sk a www.lepsieucto.com