Pondelok 29.4.2019

Zamestnancom zostávajú posledné dni na darovanie 2% alebo 3% zo zaplatených daní z príjmov. Darovať ich môžu občianskym združeniam, neziskovým organizáciám alebo nadáciám. Zamestnanci, ktorým zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie dane, môžu darovať podiel zo svojich zaplatených daní do 30. apríla 2019. 

 

Ak ste zamestnanec a chcete darovať podiel zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby, máte na to posledné dni. Ak za vás zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2018, predložíte Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov na osobitnom tlačive. Daňovník – fyzická osoba môže poukázať podiel zaplatenej dane vo výške 2%, resp. 3 % len jednému prijímateľovi, pričom podiel zaplatenej dane je najmenej 3 eurá.

3 % zo zaplatenej dane z príjmov môže poukázať iba ten daňovník, ktorý vykonával v roku 2018 dobrovoľnícku činnosť v rozsahu najmenej 40 hodín. V takomto prípade je povinný doložiť aj písomné potvrdenie.

Vyhlásenie o poukázaní podielu [ nové okno] zaplatenej dane z  príjmov je možné podať len na predpísanom tlačive. Zamestnanec je v tomto vyhlásení oprávnený vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane sa má poukázať ním určenému prijímateľovi. Prílohou vyhlásenia je aj  potvrdenie o zaplatení dane, ktoré zamestnancovi na jeho žiadosť vystaví zamestnávateľ. Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane spolu s potvrdením od zamestnávateľa môže daňovník podať na ktoromkoľvek daňovom úrade, poslať ho poštou, prípadne využiť elektronickú komunikáciu s finančnou správou.

Aktuálny zoznam prijímateľov podielu zaplatenej dane je uvedený na internetovej stránke www.notar.sk. (zdroj: financnasprava.sk, unsplash.com)

Všetky potrebné informácie o tom ako darovať 2%, resp. 3% zo zaplatenej dane sa dozviete na našom blogu tu. V článku tiež nájdete zoznam vecí na ktoré si treba dať pri vypĺňaní vyhlásenia pozor.

Ak by ste mali akékoľvek otázky ohľadom tejto témy, neváhajte nás kontaktovať. Radi Vám poradíme, sme tu pre Vás.

Váš SEDAM tím

www.sedam.sk

www.lepsieucto.com