🚗 Povinnosť podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a zaplatiť daň je najneskôr 31. 1. 2020.  Daňová povinnosť sa týka aktuálneho zdaňovacieho obdobia, je teda daňovým výdavkom roku 2019.

A ktorých vozidiel sa táto daň presne týka? 📹 V našom novom videu sme pre Vás všetko info stručne zhrnuli:

Ak Vám viac vyhovuje textová forma informácií, nech sa páči, čítajte ďalej:

🚘 Takže ktorých vozidiel sa táto daň presne týka? Sú to:

  • motocykle, trojkolky, štvorkolky
  • osobné automobily
  • autobusy
  • nákladné vozidlá a
  • prípojné vozidlá

Daň z motorových vozidiel sa netýka vlastníkov traktorov, snežných skútrov a pracovných strojov. Netýka sa ani motorových vozidiel, ktoré sa síce používajú na podnikanie na území Slovenskej republiky, ale sú evidované v zahraničí.

🚙 Daňovníkom je vo väčšine prípadov držiteľ motorového vozidla, ktoré sa používa na podnikanie. Pozor však aj na prípad, kedy je daňovníkom zamestnávateľ, ak svojmu zamestnancovi prepláca cestovné náhrady za jeho vlastné motorové vozidlo. V tomto prípade je však dôležité, že vozidlo nie je používané na podnikanie. Ak by sa toto vozidlo používalo na podnikanie, tak je daňovníkom zamestnanec a nie zamestnávateľ.

Sadzba dane je nie je v prípade dane z motorových vozidiel stanovená percentuálne, ale fixnou sumou. Sumy sú uvedené v prílohe zákona o dani z motorových vozidiel. Výška dane sa však zvyšuje alebo znižuje v závislosti od času, ktorý uplynul od prvej evidencie vozidla. A dobrá správa pre všetkých ekológov je, že výška dane pri hybridných motorových a elektronických vozidlách sa znižuje až o 50 %.

Zákon o dani z motorových vozidiel prešiel novelizáciou, ktorá je platná od roku 2020. Napríklad zamestnávateľ mal výnimku a nemusel označiť vznik a zánik daňovej povinnosti, avšak táto výnimka sa novelou zákona zrušila. Odporúčame, aby Vám problematiku dane z motorových vozidiel riešil skúsený odborník.

V prípade, že by ste mali akékoľvek otázky k tejto téme, neváhajte sa na nás obrátiť. Sme tu pre Vás.

Váš SEDAM tím

Tel: 0903 227 121

Email: zuzana.mankova@sedam.sk, petra.kriskova@sedam.sk