Systém eKasa funguje v ostrej prevádzke od apríla minulého roka. Tak ako je uvedené v Integračnom rozhraní pre výrobcov pokladničných riešení, podpisový certifikát sa v čase mení, nakoľko majú ohraničenú platnosť. Finančná správa preto v týchto dňoch mení podpisové certifikáty pri eKase (v žiadnom prípade nejde o certifikáty pre výrobcov kás a pokladničných riešení), čo je štandardný proces.

Napriek tomu sa začali šíriť poplašné správy o vynútenej aktualizácii eKás, čo nie je pravda. Drvivá väčšina pokladníc sa s touto zmenou vysporiada automaticky. Aj na základe informácií od niektorých podnikateľov bola však identifiovaná jedna firma, ktorá musí svojim odberateľom zabezpečiť aktualizáciu.

Finančna správa má za sebou rokovania s touto firmou. Ide o firmu, ktorá vyrába pokladničný program Portos eKasa. Vysledkom rokovanie je to, že používatelia tohto konkrétneho programu si musia stiahnuť jeho novú verziu – produkt aktualizovať. Ide o JEDINÉ takéto pokladničné riešenie, a týka sa približne 2% zo všetkých eKás. Spoločnosť dodávajúca program Portos eKasa už svojich odberateľov informovala, že majú aktualizáciu pokladničného programu k dispozícii a môžu si program aktualizovať aj hneď tak, ako to niektorí ich klienti už urobili.

Finančná správa upozorňuje na to, že portál biznisklub.sk šíri zavádzajúce informácie. Nie je totiž pravda, že by teraz podnikatelia museli hromadne robiť nejakú vynútenú aktualizáciu eKasy. V 98% prípadov sa táto štandardná výmena bezpečnostného certifikátu, bežná v oblasti podpisových oprávnení, deje automaticky zo strany dodávateľa pokladničného programu, a to vďaka online pripojeniu, čím nie sú potrebné žiadne úkony zo strany koncových používateľov. Pre drvivú väčšinu používateľov ORP sa nič nemení. (zdroj: www.financnasprava.sk)